OHJELMA

8.9.2013 – 27.4.2014
Toteutumaton Riihimäki, Riihimäen kaupunginmuseo

1-28.10.2013
Willem Krijgsman, värikynämaalauksia, Riihimäen kaupunginkirjaston Samuli Parosen sali

2.10. – 30.10.2013
AARRE – Kansanperinne nykytaiteessa, Galleria Tärinä

5.10.2013
Klo 11-23 GLASSMONKEY FESTIVAL 2013, Riihimäen lasitehtaalla

12.10.2013 – 19.1.2014
Elävää taidetta Häme! Hämeen aluetaidenäyttely, Riihimäen taidemuseo

12.10. – 27.10.
MATKAKESKUS
Art Häme Drive In, Matkakeskuksen parkkihallin 2. krs
12.-13.10.
Katutaidekollektiivi Multicolored Dreams (Kutsu)
Mesta-projekti
Timo Oivan Soundilabra

Kaupunkilaisten Galleria, Liikerata
Taidetta harrastajilta, koululaisilta, ikäihmisiltä, meiltä kaikilta…

ArtLab – TaideLabra, Liikerata
14.-18.10. klo 10-18 Monitaiteinen työpaja, U|ART
klo 10-18 Performanssi, videoesitys ja työpaja, Tiistai Group – Monitaiteellisen improvisaation tutkimusryhmä

Pilvi Ojala, Hattujuttu

VOIMALA
Heikki Saure, Kirjoituksia maasta ja Roskarunokilpailu
Edwina Goldstone, The Colours of Memory
Heidi Mattila, taideteoksia
Satu Bethell, kierrätysmateriaaleista valmistetut valaisintaideteokset Fukushiman aurinko ja Mä sulle luvannut en ruusutarhaa
Vanajaveden Opiston Nykytaiteen laboratorio, Olen sinussa -taideteos
Mikko Paakkonen, maalauksia
Anni Paunila, Enkelit
Elina Koskelainen, Z-juna
Teppo ”Sirhenrik” Järvi, 3D katumaalaus ”Veturi numero 3″, Eteläinen Asemakatu 3 (Katselupiste merkitty punaisella täplällä pyörätien reunaan.)

RAUTATIEASEMA
Taideryhmä Aprilis, Jättiomena
Lee Cooper -projekti, Heli Paakkonen & Miia Vallius

MUUT
Tom Kalima, Peilistä katsoo varis, valokuvia, Vihreä Talo
Lankkuleikki, Lasten ja nuorten kuvataidekoulu, Pohjoinen Asemakatu
Pom pom pompula, Tiia Orivuori, Rautatietori
Krista Autio, Anekdootteja elämästä, maalauksia, Vihreä Talo
Ulla Bomanson-Ikonen, Sillisalaattia, Lounaskahvila Herkkusuu
Rauni Koivisto, Naivismi kukkii, Café Feeniks
Art Häme 2013 -taidekalenteri, Cafe Feeniks, ark. klo 17, la klo 14 (Ilmoita mukaan oma pieni esityksesi, n. 5-10 min.)
Tulevaisuuden Riihimäki, Eteläisen koulun oppilaiden suunnitelmia, Riihimäen kaupunginmuseo
Karnevaali yhteisötaideteos, Sari Kalliokoski & Riihimäkeläisiä vanhus- ja lapsiryhmiä, kaupunginmuseon piha
Kyllikki Susi, lasitaideteoksia, Kirkkopuiston seurakuntakoti

22.10 – 25.10. klo 9-11 + ke 23.10. klo 16-18
Uunilinnun päiväkoti, lasten taidenäyttely, sisään ovikelloa soittamalla Kalliokadun puolelta

PE 11.10.

klo 9-16 Oravan päivä, Suomen Metsästysmuseo
klo 15 ja 19, Kaksi Vihtoria ja Klaara, Riihimäen Teatteri
Klo 17 ja 18.30 Musiikkiopiston lastenkonsertit, Eteläinen koulu
klo 19 Koukussa, ensi-ilta, Riihimäen Nuorisoteatteri
klo 22 Timo Lehto Solo & Tommi Varjola Trio, Teatteriravintola Koomikko

LA 12.10.

klo 10-16 ART HÄME 2013 AVAJAISET & Kulttuurimarkkinat, Voimala
Kaikille avoimet avajaiset Paloheimon vanhassa voimalassa rautatieasemaa vastapäätä. Musiikkia, tanssia, performansseja, videotaidetta, kuorolaulua, Riihimäki-aiheisia dokumenttifilmejä, pop up -taidetta, tilataidetta, valokuvia ja maalauksia. Kulttuurimarkkinoilla kulttuuritoimijat, taiteilijat ja käsityöläiset esittelevät ja myyvät tuotteitaan. Ruokatarjoilua ja kahvila. TERVETULOA!

klo 10-15 RUOKAA & LIIKETTÄ, ruoka- ja kulttuuritapahtuma, Granitin aukio
klo 10-14 Toriperformanssi, Ptarmigan, Amal Laala ja Sari Kivinen, Granitin aukio
klo 10-14 Our Cuisine = Our Stories, työpaja, Amal Laala ja Sari Kivinen, Ptarmigan, Granitin aukio
klo 10-13 Art in Action – Taide Itse Teossa -seminaari, Riihimäen taidemuseo
Klo 13.30 Kaari Utrio, Enni Mustonen ja Kristiina Vuori esittelevät uusia kirjojaan, Suomalainen kirjakauppa
klo 14 Mörrin matkassa – opastettu kierros Riihimäen toteutumattomiin kohteisiin ”Otto-Iivari Meurmanin” johdolla (Pietari Vanhala), lähtö kaupunginmuseolta
klo 15 Teatterityöpaja, Saana Lavaste ja Markku Arokanto, Riihimäen Teatteri
klo 19 Kaksi Vihtoria ja Klaara, Riihimäen Teatteri

SU 13.10.

klo 14 Ikonit – elävä perinne, Miten niin elävä? Meri-Helga Mantere haastelee ja keskustelee ikonien äärellä, Minea
klo 16 Mieskuorojen konsertit, Riihimäen Mieslaulajat, Tervakosken Mieskuoro ja Forssan Mieskuoro, Eteläisen koulun Matinsali

MA 14.10.

Klo 10-15 Maku projekti – ”Minun päiväni” -Sarjakuvataiteen inspiroima seinätaideprojekti, Voimala
klo 10-18 Monitaiteinen työpaja, U|ART, Liikerata
klo 12-14.30 Lasten syyslomapaja Kirjavat kantamukset, Kansalaisopisto
klo 12-18 Taidetehdas, katutaidetyöpajoja, Nuorisokeskus Monari
klo 19 Samae Koskinen & jousikvartetti, Vihreä Talo

TI 15.10.

klo 10-18 Monitaiteinen työpaja, U|ART, Liikerata
klo 11-19, Galleria Mafka & Alakoski, avajaiset, Vanha lasitehdas
klo 12-14.30 Lasten syyslomapaja Kirjavat kantamukset, Kansalaisopisto
klo 12-18 Taidetehdas, kuvataidetyöpajoja, Nuorisokeskus Monari
Klo 19 Recycling You, Tellervo Kalleinen, Vihreä Talo

KE 16.10.

klo 10-18 Monitaiteinen työpaja, U|ART, Liikerata
klo 12-14.30 Lasten syyslomapaja Kirjavat kantamukset, Kansalaisopisto
klo 12-18 Taidetehdas, draamatyöpajoja, Nuorisokeskus Monari
klo 13-17 Kulttuurisen nuorisotyön joukko vai joukkue? -seminaari, Nuorisokeskus Monari

TO 17.10.

klo 10-18 Monitaiteinen työpaja, U|ART, Liikerata
klo 12-14.30 Lasten syyslomapaja Kirjavat kantamukset, Kansalaisopisto
klo 18 Sarjakuvataiteilija Kaisa Leka, Kirjasto
klo 18-19.30 ArtFlowYoga, taidemuseo
klo 19 Mielensäpahoittaja ja ruskeakastike, ensi-ilta, Riihimäen Teatteri

PE 18.10. Satupäivä

klo 10-18 Monitaiteinen työpaja, U|ART, Liikerata
Klo 14 Kaikille avoin satutuokio ”Päivä huvipuistossa”, luetaan satu ja askarrellaan, Kaupunginmuseo
klo 15 Mielensäpahoittaja ja ruskeakastike, Riihimäen Teatteri
klo 17, 17.30 ja 18 Riihimäen Nuorisoteatterin pienoisnäytelmä Jaakko ja pavunvarsi, kirjaston satuhuone
klo 19 Tanssiryhmä Compagnie Cadmium (CH), Vihreä Talo
klo 19 Janne Kuutio, Projektori-ryhmä, Riihimäen Teatteri

LA 19.10.

klo 10-16 Kehräyskurssi, Galleria Tärinä
klo 11-15 Lasten ideat lasiksi -tapahtuma, avoin lasiteostapahtuma lapsille, Lasismi
klo 12-14 Monitaiteellinen happening, Galleria Tärinä
klo 13 Tunnetta, taidetta, terapiaa -työpaja, Asema-aukio, Rautatietori 4 (vanha postitalo)
klo 14 Ystävyys, ensi-ilta, Titi-nallet -ryhmä, Riihimäen Nuorisoteatteri
klo 14 Mörrin matkassa – opastettu kierros Riihimäen toteutumattomiin kohteisiin ”Otto-Iivari Meurmanin” johdolla (Pietari Vanhala), lähtö kaupunginmuseolta
klo 15 Janne Kuutio, Projektori-ryhmä, Riihimäen Teatteri (Lapsiparkkipaikka!)

SU 20.10.

klo 10-16 Kehräyskurssi, Galleria Tärinä
klo 12-14 Monitaiteellinen happening, Galleria Tärinä
klo 13 Tunnetta, taidetta, terapiaa -työpaja, Asema-aukio, Rautatietori 4 (vanha postitalo)
klo 14 Kehitysvammayhdistys, ILO IRTI -tapahtuma, Kansalaisopisto
klo 18 Il Mondo di Karri, jazzklubi, Vihreä Talo

MA 21.10.

klo 14-21 Avoimet ovet, kahvio, Musiikkiopisto
klo 20 Puhekaraoke, The Speech Karaoke Action Group, Julius Valve
klo 19 Luukut auki! -avoimet harjoitukset, Riihimäen teatteri

TI 22.10.

klo 19 Oppilaskonsertti, Musiikkiopiston kamarimusiikkisali
klo 19 Ikonit – elävä perinne, Minea

KE 23.10.

klo 10-18 Performanssi, videoesitys ja työpaja, Tiistai Group – Monitaiteellisen improvisaation tutkimusryhmä, Marek Waldemar Pluciennik, James Andean, Liikerata
klo 14, 15, 16, 17 ja 18 Riihimäki-Seura esittelee Riihimäen kauppala 1939 -pienoismallia, Kirjaston ala-aula
klo 19 Opettajien konsertti, Musiikkiopiston kamarimusiikkisali

TO 24.10.

Klo 8-16 Koululuokat flashmobbaavat, eli jalkautuvat taiteilemaan kaupungille
Klo 18 Kirjallinen ilta, Samuli Parosen seura & Proosarit, Vihreä Talo
Klo 18-19.30 ArtFlowYoga, taidemuseo
Klo 19 Kaksi Vihtoria ja Klaara, Rihimäen Teatteri

PE 25.10.

klo 16-22, Taidetyöpaja, Kolina, matkakeskuksen Liikerata
klo 18 Koe! – Monitaiteinen kohtaaminen taidemuseolla, Iro Haarla & Uffe Krokfors duo, runoilijat Heikki Saure ja Henriikka Tavi, Riihimäen taidemuseo
klo 19 Mielensäpahoittaja ja ruskeakastike, Riihimäen Teatteri

LA 26.10.

Riihimäen kamariorkesterin FlashMob, toteuttaja Riihimäen Musiikkiopisto
klo 11-15 Lasten ideat lasiksi -tapahtuma, avoin lasiteostapahtuma lapsille, Lasismi
klo 14 Ystävyys, Titi-nallet -ryhmä, Riihimäen Nuorisoteatteri
klo 15 Mia Simanainen & Ahava esittävät mm. Helvi Juvosen runoihin sävellettyä musiikkia, Teatteriravintola Koomikko
Klo 16-18 Äänityöpaja, Kheta Hotem, Vihreä Talo & Voimala
klo 19 Kheta Hotem, konsertti, Vihreä Talo

SU 27.10.

klo 16 ArtHäme & Lähitapiola yhteistyössä: VÄRTTINÄ, Matkakeskuksen Liikerata
klo 13 Kamumuskari & Pelimanniklubi Kisko, Vihreä Talo
klo 18 Vielä hetki Malta: Kamarikuoro Gaudeten ja Hämeenlinnan mieslaulajien yhteiskonsertti ennen Maltalle suuntautuvaa kisamatkaa, Kappelikirkko
klo 19 Art Häme -päätösklubi, runoilija Teemu Hirvilammi ja muusikko Ari Taskinen, Vihreä Talo

Muutokset mahdollisia.

Ohjelma täydentyy jatkuvasti.

Kaupunkilaisten galleriassa esimerkiksi Riihikodin kuvataideryhmän ja Eteläisen koulun oppilaiden töitä. Mukaan mahtuu vielä!

Tapahtuman aikana kaupungilla katusoittajia, näkymätöntä teatteria, performansseja, flashmobbausta ja pop up -taidetta.

Luvassa myös yllätystempauksia ja -konsertteja.

Esimerkiksi nuorisoteatterilaiset näkyvät monin tavoin katukuvassa, partiolaiset osallistuvat oman Explo-tapahtumansa ohessa myös Art Häme -tapahtumaan, Musiikkiopiston kamariorkesteri jalkautuu esittämään Bachin Brandenburgilaista konserttoa ja kuvataidekoululaiset piristävät katukuvaa.

Art Häme 2013 kehottaa kaikkia kaupunkilaisia osallistumaan tapahtuman aikana työpajojen, esitysten, näyttelyiden ja konserttien lisäksi myös taiteen tekemiseen. Katusoittoa, flashmobbia, pop-uppia – tempautukaamme mukaan. Taide kuuluu kaikille!

Vihreä talo toimii tapahtuman ajan tapahtumatoimistona, info-pisteenä ja kahvilana, klo 10-16.

Ilmoita oma tapahtumasi osoitteeseen: olli@vihreatalo.fi

Myös näyttelyiden valvojia ja muita talkoolaisia kaivataan mukaan!